bcc
menu
bcc
strona strona główna mapa mapa serwisu
NASZA SIEDZIBA
mapa
Nagrody za innowacyjne rozwiązania w firmach Warmii i Mazur

Nagrody za innowacyjne rozwiązania w firmach Warmii i Mazur

- Nasi przedsiębiorcy potrafią inwestować w nowoczesność - uważa Bożena Cebulska, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zorganizowała konkurs na najbardziej innowacyjną firmę w regionie. - Właściciele firm nie boją się już funduszy strukturalnych i śmiało po nie sięgają.

- Automatyzacja produkcji, ekologiczny proces malowania, szybkość i jakość - tak w skrócie można określić rozwiązania, za które Corab, producent anten z Olsztyna odebrał statuetkę w konkursie za najlepsze inwestycje w innowacje.

- Staliśmy się czwartą firmą w Europie pod względem liczby produkcji anten dzięki wprowadzeniu nowych technologii - mówi Henryk Biały, prezes Corabu.

- Gdybyśmy nie ubiegali się o pomoc z Unii, prace nad unowocześnianiem produkcji warte łącznie kilka milionów złotych, trwałyby kilka lat - zaznacza Henryk Biały. - Mamy już nowe pomysły, czekamy tylko aż nowe fundusze ruszą i będziemy mogli złożyć wnioski.

Poza Corabem, w konkursie zostało wyróżnionych dziewięć innych firm. Wśród nich znalazła się spółka Delphia Yachts Kot z Olecka, znany producent jachtów.

- Przywiązujemy dużą uwagę do innowacyjności, bo m.in. dzięki niej możemy być konkurencyjni na rynku - mówi Wojciech Kot, współwłaściciel firmy. - Gdybyśmy, na przykład, przy budowie jachtów nie zaczęli stosować ekologicznej metody infuzji, bylibyśmy w tyle za innymi producentami.

Pomysł na nagrodzeni przedsiębiorców z regionu za innowacyjne inwestycje i ogłoszenie konkursu Warmińsko-Mazurski Lider Innowacji 2006 powstał w Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zaledwie kilka miesięcy temu.

- Urzędnicy unijni lubią dofinansowywać przedsięwzięcia nowoczesne, konkurencyjne, stawiają na innowacyjność - wyjaśnia Bożena Cebulska, prezes W-MARR, przewodnicząca jury konkursu. - Tylko jak przekonać do tego naszych biznesmenów? Najlepiej przez zaszczepienie w nich zdrowej konkurencji i ogłoszenie konkursu.

Pomysł odniósł sukces. Wielu przedsiębiorców wreszcie zrozumiało, że innowacje przekładają się na liczbę klientów. Właściciele firm zobaczyli też, że warto korzystać z dofinansowania unijnego, bo często to jedyna okazja na zrealizowanie dużych inwestycji w zakładach.

- Innowacyjność to nie tylko technologie, to także pomysł, nowy sposób myślenia - stwierdził podczas uroczystości wręczenia nagród Jacek Protas, marszałek regionu. - Na takie nowoczesne, oryginalne myślenie muszą się przestawić nie tylko przedsiębiorcy, ale i samorządowcy.

Nagrodzone firmy w konkursie Warmińsko-Mazurski Lider Innowacji 2006

Nagroda główna

Corab Henryka Białego z Olsztyna

Wyróżnienia

  1. Przetwórnia Owoców i Warzyw Roberta Kowalkowskiego w Lubawie
  2. Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Olsztynie]
  3. Doradca Komplex w Korpelach koło Szczytna
  4. Zakład Stolarki Budowlanej "Sosnowicz" Ryszard, Jolanta, Jakub Sosnowicz z Olsztyna
  5. Zakład Meblowy "Layman" Ryszarda Seroki z Elbląga
  6. Pujan Elbląskie Szkło i Witraże Jana Puchalskiego z Elbląga
  7. Agencja Promocyjno-Reklamowa EMI Ewa Iwańska z Olsztyna
  8. Instytut Badawczo-Szkoleniowy z Olsztyna
  9. Delphia Yachts Kot z Olecka

Gazeta Olsztynska, Kinga Kamińska

 

22-06-2007
Design & CMS Galindia